Sporda Masajın Yeri (1)

Enver GÖÇENER
04 Kasım 2016
547

Sporda Masajın Yeri

Merhaba Sevgili Voleybolmanset.com  okurları… Kısa bir dönem de olsa sağlık problemleri nedeniyle Manşet voleybolun sesi dergisi yazılarımla ayrı kalmak zorunda kaldık. Neyse ki sağlığımıza kavuştuk. Bana destek veren herkese teşekkür ederim. Yazılarıma da devam ediyorum. Ayrıca bundan böyle bu sitede de yazılarımı okuyacaksınız.

Sporda masajın yeri

Masaj daha çok elle veya bazı aletler cildimiz üzerinden cilt, cilt altı dokuları ve kasşlarımıza uyguladığımız (Maniplasyonlar) dır Cildimiz,  cilt altı yağ ve bağ ve en altta da kaslarımız bulunur. Bu dokuların arter ve ven olarak kılcal damarları, lenf damarları, duyusal ağı, motor sinirleri ve vejetatif sinirler bağ dokusu aracılığıyla birbirine bağlanırlar. Fakat yine de bu katmanların belli ve normal ve bir esnekliği olması dolayısıyla birbiri üzerinden kolayca kaydırabilirler.Cilt ve cilt altı dokusunun da altındabulunan kaslarımızdaki kas hücrelerini yine bağ doku birbirine bağlar. Kas hücreleri birleşerek kas liflerini ve kas lifleri de birleşerek kasları meydana getirirler. Tüm bunları bağ doku bi,rbirine bağlar. Kaslar da yine “fasia” denilen bağ dokudan oluşmuş bir kılıf içerisinde bulunur.

Masajın etkisi, bu dokulardaki kılcal damar ağı ve sinir reseptörleri ve sinir ağı vasıtasıyla tüm vücutta yakılabilirler. Daha derinde bulunan kaslarımızdaki “kas iğciği” Vasıtasıyla kasların “özel refleks kavsini” uyararak kasların konusunda bir düzenleme yapmak mümkün olur.

Masajın etkilerini ve bu etkilerin sonuçlarını kısaca şöyle  özetleyebiliriz.

 1. Genel etki: Genel gevşeme şeklinde olur

 2. Defloraj (Boşaltma etkisi): Venüs kan akımı ile lenf damarlarındaki sıvı akımı hızlandırır.

 3. Hormonal etki: Doku ve doku hücrelerine uyguladığımız basınç vasıtasıyla açığa çıkan ve adına doku hormonları dediğimiz histamin gibi, asetilkolin gibi vasoaktif maddelerin kan damarlarını genişleterek yerel Kan dolaşımını arttırma yetkisi.

 4. Sinirsel etki: Kan damarlarının anatomik yapısında vejatatif sinirler uyarılarak yine kılcal damar ağının genişlemesine ve damar geçirgenliğini,n artmasına neden olması.

Tüm bu fizyolojik etkiler metobolizmanın da  artmasını sağlar.

Bu sayede dokular daha bol besin maddeleri ve oksijen alabildikleri gibi metobolizma artıkları olarak karbondioksit ve diğer yorgunluk maddeleri de genel dolaşıma karışarak oradan uzaklaştırılır. Doku onarılması için uygun ortam hazırlanır.

 1. Mekanik etki: Kas konusu üzerindeki etkisidir. İskelet kasları nın temel ve fizyolojik tonusları iç ve dış dünyadan gelen uyarılarla sürekli olarak etkilenir. Soğuk, sıcak, ağrı, dokunma, optik ve akustik uyarılar ve ruhsal dürtülerfizyolojik fonusta değişiklikler yapar. Bir kasın en iyi biçimde iş yapma haline normal tonus dendiğini biliyoruz. Hipotoni, yani düşük tonus kasın olması gerekenden daha az gergin yada gevşek haldedir. Hipertoni ve yüksek toınus yani kasın olması gerekenden daha gergin halidir.Kasların tonusunu düzenleyen yukarıda belirttiğimiz kas iğcikleridir. Masajın doğrudan mekanik etkisi kas iğcikleri üzerinde görülür ve örneğin ; intrafusal liflerin aşırı gerginliğinin pasif olarak kırara ve hipertoniyi normale dönüştürür. Ya da tersi durumlarda , kas iğciğine gelen azlığında uygun kavramalar ile hipotoni normale dönüştürülebilir. Masaj kavramları maniplasyonları

  Efloraj yada sıvazlanma

  Friksiyonda yada sürtme ve sürtünme

  Petrisaj yada yoğurma

  Tapotman yada vurma

  Vibrasyon yada titre

 1. Efloraj daha çok ısıtmak için kullanılır

 2. Friksiyon ve petsisaj giderek daha derin dokulara uygulanır. Dinlenme ve antrenman masajlarının temel kavramlarıdır.ç Yeniden toparlanmayı sağlar.

 3. Tapotman ve hamsan, klapman gibi değişik biçimleri sinirsel uyarı ve düşük tonusu normale dönüştürmek amacıyla kullanılır.

 4. Vibrasyonun ise rahatlatıcı , sakinleştirici ve dinlendirici etkisi vardır.

Yukarıda anlatılanların ışığında bir değerlendirme yapacak olursak , yarışma öncesi mesajların oldukça yumuşak, okşayarak yarışma heyecanı içindeki sporcuyu uygun tonusa doğru gevşemesini sağlayacak kavramalarla yapılır. (Devamı var)

 YAZARIN DİĞER YAZILARI
 • test -
  26 Şubat 2016
  -
  1

Create AccountLog In Your Account