Eskiden Voleybolcular Okullarda Yetişirdi

Ş.Bülent MERİÇ
30 Aralık 2017
447

Eskiden Voleybolcular Okullarda Yetişirdi


1970’li yıllarda voleybol okulları yoktu. Voleybolcular voleybola önem veren beden eğitimi öğretmenleri tarafından okullarda yetişirlerdi. Öğrencilerden voleybolu daha fazla bilen antrenörler tarafından kulüplere alınır ve orada tam voleybolcu olarak yetişirdi. Yani oyuncu okulda voleybola başlar, kulüpte zirveye ulaşırdı. Şimdi ise kulüplerde yetişen oyuncular okulları besliyorlar. Hangi sistem sizce daha doğru? Bunun cevabını burada birkaç satırla veremeyiz. Bu konu bence federasyon tarafından ele alınmalı ve tartışılmalı. Galatasaray Lisesi kulübü de olduğu için kendi okulunda yetiştirdiği oyuncuları kendi kulübünde oynatmıştır. Bu konuda öncü olmuştur ve başarılı olmuştur.

Fenerbahçe voleybol antrenörü merhum Hilmi TÜKER’ de 1965’li yıllarda Saint Joseph Lisesinde voleybol oynamak mecburiyetinde oldukları için yetişen gençleri (İbrahimVuran, İsmail VURAN, Şemsettin ÜSTÜNDAĞ, Mehmet TOYDEMİR…) Fenerbahçe’ye almıştır. Ve çok başarılı olmuştur ama ne hikmetse Hilmi Bey  S.J voleybolcu olan MFÖ’ den (Mazhar-Fuat-Özkan) olan Fuat GÜNER’i almamıştır. O da kızıp müzisyen oldu ve başarılı oldu. MFÖ ilk çalışmalarını Saint Joseph’de yapıyordu. Bende galiba o gürültüden rahatsız olup derslerimde başarılı olamadım. 8 yıllık Saint Joseph’i 14 senede bitirmemin nedeni MFÖ’dür !) 

Beykoz’un efsane hocası Şahin Bey’de Beykoz okulundan yetiştirdiği oyuncuları Beykoz kulübünde oynatmıştır ve çok başarılı olmuştur. Maltepe’nin efsane hocası Celal Bey’de Maltepe lisesi ve kulübünde de aynı şeyi yapmıştır. Avusturya lisesinde Cezmi hoca da oyuncuları İTÜ kulübünde oynatmıştır. 

Haydarpaşa lisesinde yetişen Ahmet ÖZKAN, Sermet HOTİÇ, Deniz ESİNDUY’da Fenerbahçeye geçmişlerdir. Eski beden öğretmenleri voleybolcu yetiştirmekte daha çok fedakarlık yapmışlardır. O zamanlar kimse maddiyatı düşünmüyordu. Bazı hocalar bir daha hakikatten gelmez: Alaattin hoca, Şahin hoca, Metin BIKMAZ, Bahri KÖPRÜLÜ, Celal hoca, Muzaffer TUNÇALP (Ateş hoca)…

Şu anda voleybolcu yetişmesi, voleybol okullarında oluyor. Benim eski voleybol ve tenis hocası olarak tek korkum ilk öğretilen teknik hareketlerin muhakkak doğru olması. Yoksa bunların sonradan düzeltilmesi çok zor. 

Şu anda yetişmekte olan voleybol antrenörleri çok şanslı, tabi ki ilerlemek isteyenler için şimdi her şey var. Voleybolda gizli bilgi yoktur, az çalışma vardır veya yalnız çalışma vardır. Takımın ne çalışmaya ihtiyacı varsa onu çalıştırın. 

Voleybol Antrenörler Derneği başkanı olarak alt yapı antrenörlerine çağrım var. Elimizde çok miktarda 1. ve 2. cilt Dr. Horst Baacke’nin kitapları var. Derneğimize üye olanlara bunları bedava vereceğiz.

Eski voleybolculara çağrım; eski hatıralarınızın burada yayınlanmasını istiyorsanız benim ile birlikte Moda Deniz Kulübünde yemek yiyerek gerçekleştirebilirsiniz. İzmir, Ankara, Bursa, Antalya, Adana ve Eskişehir’dekiler bana hatıralarınızı yollarsanız seve seve yayınlarım.

Not: Manşet Voleybolun sesi Dergisi'nin 139. Aralık sayısından alınmıştır. 
YAZARIN DİĞER YAZILARI

Create AccountLog In Your Account