FENERBAHÇE OPET VE HALKBANK ŞAMPİYON

Alev ANAKÖK (Konuk Yazar)
15 Mayıs 2024
216

FENERBAHÇE OPET  VE

HALKBANK ŞAMPİYON

 

Geçtiğimiz ay yazım, “Kupa Fenerbahçe Opet ve Halk Bankası’nın” başlığını taşıyordu. Bu kez de başlıkta ayni takımların isimlerini görüyorsunuz. Tek değişiklik ise “kupa” yerine “şampiyon” olduklarını vurguluyor.

 Yine geçen aydan bir alıntıyla devam edeyim. “Ben kupa karşılaşmaları için, ‘Play- Off’ların Fragmanı’ diyorum. Çünkü ayni takımlar bu kez  şampiyonluk için kozlarını paylaşacaklar.” demiştim. Öyle de oldu. Tek fark erkekler de Arkas yerine bu defa Galatasaray vardı. Kadınlarda ise isimler ve eşleşmeler değişmedi.

Evet, fragman bitti, asıl film gündemimize oturdu ama... İşin aması benim için biraz hayal kırıklığı oldu.

Neden mi? Kupa maçları, heyecanıyla, çekişmesiyle, kalitesiyle bizlere voleybolun güzelliklerini sunmuştu.

Ancak, Play- Off’ların ne yarı finallerinde, ne de finallerinde bunu yaşayamadık.

Nedenlerine kısaca değineceğim. Ancak en önemli konunun şimdiden altını çizmek adına; voleybol alfabesinin A harfinin “servis atma”  ile “servis karşılama” olduğunu bir defa daha hatırlatayım. Bu yüzden tüm Play- Off’lar boyunca yaşanan eksikliğin kaliteyi de alıp götürmesini de ben buna bağladım.

Hadi gelin bu müsabakaların notlarına birlikte göz atalım.

Her zaman önceliğimiz kadınlarda olsa da, bu kez erkekler de şampiyon daha önce belirlendiği için onlardan başlayalım.

Yarı finalde Halkbank, Galatasaray’ı 3-0, 3-1 ile 2-0’lık seriyle geçti. 

Göze batan şey ise, 3-1 biten 2. müsabakanın iki setinin 25-23 sonlanmasıydı. Diğerleri farklı bitti.

Fenerbahçe- Ziraat Bankkart yarı finali, her yönüyle çok güzel iki müsabakaya sahne oldu. Sonunda iki maçı da 3-2 kazanan Sarı- Lacivertliler yollarına devam ettiler.

Bence gerek Efeler de, gerekse Sultanlar da oynanan tüm karşılaşmalar  içinde voleybolun kalitesi ve güzelliklerini yansıtan en güzel müsabaka buydu.     

Halkbank- Fenerbahçe arasında ki final serisi ne yazık ki beklenildiği gibi olmadı. Gerçi iki  karşılaşma 3-1 bitti ama şampiyonluk yarışı olduğu düşünüldüğünde, setlerde ki sayı farkları göze battı. Oynanan 11 setin sadece birinin 25-22 bittiğini söylersem ne demek istediğim sanırım daha iyi anlaşılacaktır.

Finalin başarılı oyuncularını dergimizin diğer sayfalarında bulabilirsiniz. 

Ziraat Bankkart- Galatasaray arasında ki üçüncülük müsabakaları da farklı değildi. Ankara ekibi seriyi 2-0 ile geçerek ligi üçüncü sırada bitirdi.

5-8  için verilen mücadelenin bile daha heyecanlı ve setli maçlara sahne olduğunu da vurgulayayım.

Sonuçta, Nedim Özbey, antrenörlük tecrübesini konuşturup Arkas’ın önünde takımının ligi 5. sırada bitirmesini sağladı.     

Böylece, Şampiyon Halkbank, ikinci olan Fenerbahçe gelecek sezon ülkemizi şampiyonlar Ligi’nde, Ziraat Bankkart ile Galatasaray CEV de, Spor Toto Challenge de, Arkas Balkan Kupası’nda temsil edecekler.

Kupa karşılaşmalarında aldığım keyfi bu kez yaşayamadığım Sultanlar’ın yarı final ve final maçlarına da kısaca göz atalım.

Fenerbahçe, Türk Hava Yolları’nı 3-0, 3-1, yendi ve seriyi 2-0 ile geçti. Geçti de, ilk randevu da 25-18, 25-16, rövanşta 25-17, 25-14 biten setleri nereye koyacağız?

Diğer yarı finalde Eczacıbaşı, Vakıfbank’ı 3-1, 3-0 mağlup etti (2-0’lık seri). Turuncu- Beyazlıların birinci müsabakanın ilk setini 25-11, üçüncü setini 25-15 gibi açık farkla aldığını da bir not olarak düşeyim.

3-4 mücadelesinde Vakıfbank, THY’i 3-0, 3-0 yendi ve ligi üçüncü sırada tamamladı.

Gelelim, seyircinin büyük ilgi gösterdiği 3-2’lik seriyle şampiyonun belli olduğu Fenerbahçe- Eczacıbaşı Dynavit  mücadelesine...

İlk maç (setlerde yaşanan 3-4 sayılık sıçramalara karşın), gerçekten heyecanıyla, kalitesiyle öne çıktı.

Bu zorlu mücadeleden Sarı- Lacivertliler 1-3 (21-25, 27-25, 23-25, 25-27) galip çıkmayı başardı. Set sayılarını lütfen bir daha okuyun. Çünkü bu karşılaşmanın güzelliklerini bir daha 5. maçın 27-25 biten son seti dışında yaşayamadık.

Devam edelim. Bu heyecanlı müsabakanın tek olumsuz yönü, yukarıda değindiğim ve daha sonra da tekrarlayacağım servis karşılama sıkıntısıydı. Fenerbahçe’nin % 31, iyi manşet % 10. Eczacıbaşı’nda % 44-19 oldu.     

Tadı damaklarda kalan, bizleri voleybola doyuran, “final işte böyle olur” dedirten bu ilk maçın ardından ikinci karşılaşmayla her şey değişti.

Müsabaka 2-3 Turuncu- Beyazlıların galibiyetiyle bitti.

Sonuca bakınca, her halde, “çok iyi bir mücadele olmuş” diye düşünürsünüz değil mi?

Setleri vereyim: 25-21, 22-25, 25-14, 14-25, 9-15. Bu kadar iyi oyunculara sahip, güçleri tartışılmaz iki ekibin son 3 sette ki iniş- çıkışlarına bakar mısınız?

Servis karşılama; Fenerbahçe: % 27, iyi  % 12. Hücum % 58. Eczacıbaşı: % 31, iyi % 11. Hücum: % 45.

Bir kez daha yazımın başına dönelim. Ne yazmıştım? 

“Voleybol alfabesinin A harfi; ‘servis atma’  ile ‘servis karşılama’dır”

Ve yeri gelmişken daha önce de dile getirdiğim bir soruyu buraya alayım; ”böylesine sıkıntılı servis karşılamaya karşın hücum yüzdelerinin bu kadar yüksek olmasını, sizce pasörlerin kalitesine mi, smaçörlerin becerilerine mi, yoksa oyuncuların blok eksikliklerine mi bağlamamız gerekir? Yorumu size bırakıyorum. 

3. Maçı Fenerbahçe 3-0 (25-18, 25- 19, 25-22) kazandı.

İyi servis karşılama yüzdeleri şöyle: Sarı- Lacivertliler: % 21. Hücum % 51. Eczacıbaşı: % 11, hücum % 38.   

Serinin 4. müsabakası da ilki hariç ayni görüntüdeydi. Bu kez Turuncu- Beyazlılar daha etkili bir oyun ortaya koydular. 3 seti de 25-21 alarak yarışı 5. maça taşıdılar. 

İstatistiki bilgileri vereyim seyretmediyseniz en azından bir fikriniz olsun:

Boskovic 25 sayıyla oynadı. Vargas (7) ile Fedorovtseva (9) pek ortalarda görünmediler.

Servis sayıları: 10- 5. Blok: 7-6 (Turuncu- Beyazlılar ikinci sette 1 blok sayısı bulabildiler. Sarı- Lacivertli takım da 3. Seti 1 blokla kapattı). 

Ve gelelim her zaman olduğu gibi iyi servis karşılamaya. Ancak bu defa biraz daha açacağım, setlerinde yüzdesini vereceğim.

Eczacıbaşı: % 12, % 31, %19. Ortalama: % 20.

Fenerbahçe: %10, % 5, % 24. Ortalama: % 13.

5. müsabaka da diğerlerinden farklı değildi. 27-25 biten son set dışında heyecan da, kalite de yoktu.

Sarı- Lacivertliler, 25-18, 25-22 ile durumu 2-0 yaptılar.

3. Sette ki mücadele iki takımı da fazlasıyla yakıştı. Final serilerinin ilkinde yaşadığımız tüm güzellikler son anda tekrar sahnelendi. 22-24 geriye düşmesine karşın mücadeleyi bırakmayan Fenerbahçe seti 27-25, maçı da 3-0 kazanarak 2023- 2024 sezonunun şampiyonu olmayı başardı.

Bu kez istatistik konusunu es geçeceğim. Sadece Eda’nın 7 blok sayısını yazmakla yetineceğim.

Finalin başarılılarını diğer sayfalarda bulabilirsiniz.

Erkeklerde Nedim Özbey’den söz etmiştim. Kadınlarda da Mehmet Bedestenlioğlu, 5-6 mücadelesinde rakibi Galatasaray’ı 2-1’lik seriyle geride bıraktı ve takımı Kuzeyboru’yu lig beşinciliğine taşıyarak önemli bir başarıya imza attı.

Aslında 2 ekipte keyifli bir mücadele verdiler. İstanbul da 2-3 kazanan Kuzeyboru, evinde Galatasaray’a 2-3 kaybetti.

3. karşılaşmayı 3-1 alan Kuzeyboru 5. oldu ve gelecek sezon ülkemizi Challenge Kupası’nda temsil etme hakkını elde etti. Galatasaray ise Balkan Kupası’na katılacak.

Böylece bir sezonu daha kapatmış olduk. Şimdi sırada milli maçlarımız var. Özellikle Paris Olimpiyat Oyunları’nı heyecanla bekliyor olacağız.    


YAZARIN DİĞER YAZILARI

Create AccountLog In Your Account