Güzel Bir Yıldı 2017

Alev ANAKÖK (Konuk Yazar)
03 Ocak 2018
315

Güzel Bir Yıldı 2017

 

Bazı hayal kırıklıklarını görmezden gelebilirsek gerçekten de güzel ve başarılarla dolu geçti 2017. Önceliği ulusallara vererek her sene yaptığım gibi, kısaca bir göz atalım geride bıraktığımız yıla...

Güzümüzü güldüren sonuçların ilki Nisan ayında U19 Erkek Takımımızın Avrupa üçüncülüğüyle başladı. Grubu ilk sırada bitiren gençlerimiz, yarı finalde İtalya'yı elinden kaçırdı (2-3). Üçüncülük maçında Rusya'yı 3-2 ile geçerek kürsüye çıktı.

Mayıs ayında Azerbaycan da organize edilen İslam Oyunların da bayanlarda ikinci, erkeklerde 4. olduk.

Meksika da yapılan U20 Kızlar Dünya Şampiyonası yarı finalinde Çin'e yenildik ve Japonya ile üçüncülük için mücadele ettik. Ne var ki madalyayı 2-3 ile yitirdik. Ama bana göre bu dördüncülüğü başarı olarak hanemize kaydetmemiz gerekir.  

Bunun hemen ardından U18 Kız Takımımız Arjantin de Dünya dördüncüsü oldu.

Erkekle de ikinci başarı 17 Yaş Altı ekibimizden geldi. Konya da Bulgaristan'ı yenerek bronz madalyaya uzandık.

Basında fazla yer bulamasalar da iki büyük başarı arka arkaya geldi. Önce Samsun da  İşitme Engelliler Yaz Olimpiyatları'nda Ukrayna'yı finalde hem de 3-0 ile geçen erkek takımımız zirveye çıktı.

23 Yaş Altı Kızlarımız, Slovenya da yeni bir formatın denendiği yani 15 sayıda biten 7 set üzerinden oynanan maçlar sonunda Dünya Şampiyonluğu gibi büyük bir  başarıya imza attılar.

B Grubunda mücadeleye başlayan ekibimiz Küba'yı 4-0, Kenya'yı 4-0, Japonya'yı 4-1, Bulgaristan'ı 4-1 yendi. Brezilya'ya ise 0-4 kaybetti.

Grubu birinci tamamlayan kızlarımız yarı finalde Dominik Cumhuriyeti'ni 4-3, Finalde de ev sahibi Slovenya engelini 4-0 ile aşarak mutlu sona ulaştı.

Oynadığı 7 karşılaşmadan 6'sını kazanarak kürsünün en üst basamağına çıkan 23 Yaş Altı ekibimizde Hande Baladin hem “En Değerli Oyuncu”, hemde “En İyi Köşe”, Beyza Arıcı “En İyi Orta Oyuncu” olarak bu başarıyı süslediler.

Avrupa 11. si olup hepimize hayal kırıklığı yaşatan erkek takımımızın bu üzüntü veren sonucunu, Filenin Sultanları'nın üçüncülüğü unutturdu.

Takımımız Azerbaycan'a gitmeden önce voleybol camiasının genel kanısı, “kürsüye çıkarız” yönündeydi. Ben biraz daha ileri giderek, bu konuda dergimizde şöyle yazmıştım: “22 Eylülde başlayacak şampiyona da benim öngörüme göre; erken bir eşleşme olmaz ise Sırbistan ile finalde buluşuruz...” 

İlk gün Rusya'ya kaybedince bu düşüncem pekişti. Çünkü grup ikincisi olarak

A Grubu'ndan gelecek takımlar bizim için Play- Off'' da da, Çeyrek Finalde de sorun olmayacaktı. Ne var ki evdeki hesabın çarşıya uymadığı bir kez daha gün yüzüne çıktı ve biz beklenmedik bir oyunla Bulgaristan'a kaybedince işler karışıverdi.

Ukrayna'yı 3-1 ile geçip Play- Off da Polonya ile eşleştik. Onları da 3-1 ile aşarak

grup da yenildiğimiz Rusya ile karşı karşıya kaldık. Bu kez şampiyonada ki en iyi oyunumuzu oynayarak harika bir sonuca imza attık: 3-0.

Yarı Finalde ortalarda pek görünmedik ve Sırbistan'a kaybettik. Gardaş Takımımız Azerbaycan ile oynadığımız mücadeleyi 3-1 kazanarak kürsüde yerimizi aldık.

Ulusalların bu güzel sonuçlarından önce Nisan ayında Vakıfbank Şampiyonlar Ligi'nde İtalyan İmoco Volley Conegliano'yu 3-1 yenerek 3. kez kürsünün en üst basamağına çıktı. Eczacıbaşı VitrA da Rus Dinamo Moskova engelini aştı ve üçüncü oldu.

Bu arada Bursa Büyükşehir Belediyesi Challenge Kupası'nı ikinci kez kazandı.

Bu alkışlanan başarıların hemen ardından Vakıfbank bir başka tarihi sonuca uzandı. Brezilya ekibi Rexona'yı 3-0 ile geçip 2. defa Dünya Kulüpler Kupası Şampiyonluğu elde etti.

Öte yandan Avrupa da sadece takımlarımız değil, hakemlerimiz de başarılı yönetimleriyle alkış aldılar. Erdal Akıncı, Roma da Erkekler Şampiyonlar Ligi 4'lü Finalinin ilk günü 11 bin kişinin izlediği maçta baş, final mücadelesinde yardımcı hakem olarak düdük çaldı. Avrupa Şampiyonası'nda ise Onur Hoşnut görev aldığı karşılaşmalarda iyi bir yönetim gösterdi.

Voleybolumuzu zirveye çıkaran bu sonuçları  ne yazık ki biz basın emekçileri seyretme, sporcularımızı alkışlama şansını bulamadık. Allah dan televizyonlar maçları yayınladılar da, bu konularda yeterli olması da bir fikir sahibi olabildik.

Yurt içine gelince; Şampiyonluk ipini bayanlarda Fenerbahçe (5. kez), erkeklerde Halkbank (8. defa) göğüslediler.

 Spor- Toto Şampiyonlar Kupası'nı Fenerbahçe, hem erkeklerde, hem de bayanlarda kazanarak duble yaptı.

Bu arada Ziraat Bankası Efeler, Eczacıbaşı VitrA Sultanlar Ligi'nin ilk devresini lider bitirdiler.

Yılın son organizasyonu olan ve bizlerin yine televizyondan izlediği Kupa Volley'i  erkekler de Halkbank yedinci, bayanlarda Vakıfbank 6. kez müzelerine götürdüler.

Umarım, yeni yılda, 2017 gibi voleybolumuz için başarılarla dolu olur.   

NOT. Manşet Voleybolun Sesi Dergisi Ocak 140. sayısından alınmıştır.


YAZARIN DİĞER YAZILARI

Create AccountLog In Your Account